Bestyrelsens beretning 2008

Indledning
I 2008 fik vi beskåret vor geografiske sydgrænse efter oprettelse af de nye storkommuner, og vi mistede derved et antal gode medlemmer til vor naboafdeling i Storstrømmen. Men vi trøster os med, at vi alligevel i 2008 nåede op på det største medlemstal nogensinde.

Aktivitetsniveauet i DOF Vestsjælland er stigende. Vore fugleture er mange og velbesøgte, caretakeraktiviteten er stigende og vore gode fuglesteder bliver mere og mere kendte. Vi medvirker med vor naturfaglige ekspertise ved kommunernes sagsbehandling af borgernes indgreb i landskabet. Vore udpegede medlemmer er meget aktive i de grønne råd i kommunerne.

Punkttællinger
Punkttællingerne er et værdifuldt redskab til naturovervågningen. Punttællingsruterne i Vestsjælland er i 2008 øget med 2 stk. Som det fremgår afhandlingsplanen for 2009, har lokalafdelingen et ønske om at sætte fokus på dette arbejde ved at søge at udvide antallet af punkttællingsruter.

Så hvis du vil vide mere om punkttællingsprojektet, eller ønsker at deltage som tæller, skal du blot kontakte Søren Harding på mail: shi@email.dk eller tlf.: 42 22 95 17.

Der skal herfra lyde en varm tak til de punkttællere, der trofast år efter år, gennemfører deres årlige optællinger. Uden jeres indsats ville dette - på verdensplan - unikke program ikke eksistere.

DOFbasen
2008 blev det første år, hvor der blev indtastet mere end 1 million observationer i DOFbasen. Nærmere betegnet blev der indtastet godt 1.155.000 observationer for 2008.

I Vestsjælland er der nu tilmeldt 240 brugere af DOFbasen og det er en stigning på 18 i forhold til året før. Ud af disse har 229 indtastet observationer i 2008. Der er indtastet over 48.000 observationer i Vestsjælland i 2008, fordelt på 353 fuglearter og 79 andre dyrearter. Mange af disse er indtastet af observatører, der ikke kommer fra Vestsjælland, idet vestsjællænderne ikke har været helt så aktive med at indtaste observationer. Der findes 825 vestsjællandske lokaliteter registreret i DOFBasen og i 2008 har der været indtastet observationer på godt 500 af disse.

Hvis der er et behov for at lære at DOFbasen bedre at kende, vil vi gerne tilbyde kurser, som vi har gjort ved tidligere lejligheder. Skriv en mail til Søren Harding (shi@email.dk), hvis du er interesseret i at deltage./p>

I 2009 overtager Allan Lauridsen ansvaret som DOFbasekoordinater for DOF Vestsjælland. Tag vel imod ham.

Hjemmesiden
Som nævnt tidligere, har hjemmesiden fundet sit 'naturlige leje' med hensyn til antal daglige besøg. I 2007 var det det gennemsnitlige antal daglige besøg 66 og i 2008 var det steget til 67. De har til sammen klikket sig rundt på hjemmesiden godt 181.000 gange, hvilket svarer til et gennemsnit på ca. 7- 8 sider pr. besøg. Det vidner om at hjemmesiden bliver brugt til mere end blot at se på selve forsiden.

Det er overordentligt tilfredsstillende at hjemmesiden bliver benyttet så flittigt og vi antager at det er fordi den udfylder sin plads godt.

Det er ikke ensbetydende med at hjemmesiden ikke kan blive bedre. Så har du forslag til forbedringer vil vi meget gerne høre fra dig. Skriv en mail til Søren Harding (shi@email.dk).

Fra Hovedbestyrelsen
DOF Vestsjællands kontaktperson i DOFs hovedbestyrelse har siden juni 2004 være Henrik Wejdling, som samtidig er medlem af lokalafdelingens bestyrelse.

I det forgangne år har det især været DOFs arbejde med strategien for de næste 25 år, der har optaget sindene, og hvor kontakten til lokalafdelingen har været vigtig i f.m. definering af lokalafdelingernes rolle i fremtidens DOF.

I den forbindelse har dels været drøftelser i f.m. årets to repræsentantskabsmøder, som indeholdt foreløbige oplæg til den kommende strategi, dels været afholdt et møde mellem lokalbestyrelsen og foreningens direktør, Jan Ejlsted, hvor strategidiskussionen havde en central placering – specielt hvad angik hvervning og fastholdelse af nye medlemmer.

Der ud over har DOF i 2008 nedsat en landbrugsgruppe med HW som kontaktperson, og denne har på et bestyrelsesmøde berettet indgående om gruppens foreløbige arbejde og strategi, der overordnet går på at sikre, at en større andel af landbrugsstøtten kommer til at gå til natur- og miljøfremmende formål.

Trækfugledag ved Storebælt
For ottende år i træk gennemførte lokalafdelingen den 12. oktober 2008 den årlige overvågning af Vågetrækket over Storebælt med bemandede poster på Stigsnæs, Halsskov og Flasken (v. Reersø).

Ud over observatørerne mødte i alt ca. 90 gæster op på posterne og havde nogle fine rovfugleoplevelser.

Alt i alt trak 759 Musvåger over de tre observationsposter i de tre timer, optællingen varede. Heraf trak 412, eller godt halvdelen ud ved Stigsnæs, og faktisk skete der ikke en dyt ved de to øvrige observationsposter i den første halvanden time frem til 12.30. Men da så solen brød igennem og skabte den for de store rovfugle så vigtige termik, gik der hul på bylden. Ved Reersø trak således 46 Musvåger mod syd og sydvest i den sidste halvanden time og 292 trak ud langs Storebæltsbroen efter at have skruet længe og til stor højde i området nord for Korsør by.

Og trækket fortsatte ufortrødent efter det officielle sluttidspunkt for optællingerne. Således trak yderligere 226 våger ud mellem 14 og 15, og på det tidspunkt kunne tælles yderligere mindst 275 fugle i majestætiske skruer inde over baglandet, som tydeligvis også pønsede på at komme af sted.

Årets tælling tydeliggjorde mere end nogen tidligere tællinger betydningen af god termik, hvis fuglene skal over Storebælt ved broen - i hvert fald i halvstille vejr som i år. Således var der fra starten - hvor ikke en våge øjnedes ved broen - til sammenligning et jævnt træk over Stigsnæs med rundt regnet 100 fugle i timen - en situation, der holdt sig dagen igennem, også uden at solen der for alvor brød igennem.

Trækket over Storebælt ved broen kom som nævnt imidlertid først i gang med opklaringen ved middagstid. De meteorologiske stationer ved Flakkebjerg og Tystofte (nær Korsør) kunne således også melde om en tredobling af energien i solindstrålingen - og dermed basis for termikdannelse - fra formiddagens ca. 120 Watt/ml ti1250 kl. 13 og tæt ved 400 mellem 14 og 15.

De tilbagevendende observationer af trækket over Storebælt har primært til formål at eftervise, om Storebæltsbroen er blevet en ny trækleder for rovfuglene. De meget foreløbige indicier efter nu otte års registreringer, tyder på, at broen virker som en kærkommen sikkerhedsline for Musvåger ved noget kraftig nordvestlig vind, hvor fuglene aktivt må baske op mod vinden, og så som i år åbenbart også som ledelinie i stille vejr med god termik. Men der skal mange flere observationer til, førend noget kan siges med sikkerhed. Sikkert er det imidlertid, at kragefugle, duer og stære med stor forkærlighed trækker langs broen - snart sagt uanset hvilket vejr, det er.

Naturpolitisk arbejde
DOF Vestsjællands naturpolitiske udvalg består af Torben Dyhrberg og Henrik Wejdling, der begge samtidig er medlemmer af DOFs centrale Naturpolitiske udvalg. Det lokale udvalg har i år - med 'Lokal-ambassadørers' hjælp - skullet overvåge samtlige afgørelser og planforslag fra de nu 6 kommuner i lokalafdelingens område, samt afgørelser fra de statslige miljøcentre i både Roskilde og Nykøbing Falster (eftersom miljøcentrene har fået en ejendommelig geografisk afgrænsning, der gør, at fuglelokaliteterne i Slagelse kommune hører under Nykøbing Falster Miljøcenter). Der er sammenlagt tale om adskillige afgørelser om dagen, og der er nok at gøre med bare at sortere de for fuglesagen uvæsentlige fra, som da heldigvis udgør langt hovedparten (carporte i landzone, matrikulære ændringer etc. etc. ).

Af de mere betydende sager, som lokalafdelingen har udtalt sig over i årets løb, kan nævnes planerne om rejsning af kæmpe-vindmøller på Lammefjorden. DOF er som udgangspunkt positiv overfor vindenergi, men når møllerne som her foreslås opstillet direkte i gæssenes og svanernes trækveje til og fra fourageringspladserne inde på den afvandede fjord, fandt lokalafdelingen det vigtigt at påpege det yderst uheldige heri. På trods heraf synes planerne fastholdt fra myndighedsside, og tilbage er nu kun lokalplansformaliteter.

Sidst på året trængte en anden vindmøllesag sig på, nemlig rejsning af havvindmøller nord for Sprogø - lige på grænsen til EF-Fuglebeskyttelsesområdet her, som er udpeget af hensyn til Ederfugl. Også her foreslog lokalafdelingen en alternativ placering, men igen uden at det havde betydning for udfaldet.

Åmose-projektet led en krank skæbne i 2008 - eller i hvert fald en markant udsættelse, idet de penge, der ellers var afsat til Åmoseprojektet i forslaget til finanslov for 2008, forsvandt ud af forslaget under de ekstraordinært lange forhandlinger, der som bekendt strakte sig helt ind i marts 2008. Lokalafdelingen har ellers gjort sit for at informere Folketingspolitikerne om det vigtige - også rent fuglemæssigt - i at få sat gang i projektet med vådgøring af den ellers afvandede mose.

Udvidelsen af fredningen af Saltbæk Vig har været fulgt tæt af lokalafdelingen (v. formanden), og DNs oprindelige forslag om en væsentlig udvidelse er efter de første forhandlinger indskrænket til alene at omfatte det allerede fredede areal, men med forbedrede adgangsforhold. Fredningsnævnet tygger p.t. på den endelige afgørelse.

Med hensyn til grønne råd i lokalområdets seks kommuner har Ringsted i 2008 etableret et sådant, men desværre uden DOF-repræsentation. Her har lokal-ambassadør Inger Nielsen til gengæld leveret et vægtigt fugle-bidrag til Friluftsrådets rapport til kommunen om hensynene til friluftslivet i den forestående kommuneplanlægning. Holbæk har fortsat ikke noget grønt råd og agter ej heller at etablere et sådant, mens DOF er repræsenteret i Odsherred, Kalundborg, Slagelse og Sorø kommuner.

Lokalafdelingens ambassadører i de seks kommuner var i 2008 fortsat Hans Mejlstrup (Odsherred), Knud Erik Andersen (Holbæk), Søren Harding (erstattes ved årsskiftet af Lene Smith) (Sorø), Torben Dyhrberg (Slagelse), Inger Nielsen (Ringsted) og Magnus Bang Hansen (Kalundborg).

Den fortsatte gode dialog med Skov- og Naturstyrelsen, Vestsjælland (som er det nye, officielle navn på Odsherred Statsskovdistrikt) har været fortsat i 2008. Det årlige møde med den lokale enhed, som indgår i DOFs aftale med Miljøministeren, har været afholdt i marts og er siden refereret i' Bladsmutten', bl.a. med en række opfordringer til medlemmer om f.eks. at bidrage aktivt med opsætning af Hvinandekasser, overvåge minkfælder og indrapportere fund af ynglende rovfugle, Ravne og Sortspætter i den lokale enheds skove, så de kan blive behørigt beskyttet.

Den forventede kommentering af forslag til vand- og naturplaner for lokalområdets Natura 2000- områder, er blevet udsat til foråret 2009, eftersom regeringen har udsat processen m.h.p. at indarbejde regeringens store satsning, 'Grøn Vækst' i planarbejdet. Lokalafdelingens kommentarer til de bagvedliggende basisanalyser kan fortsat ses på hjemmesiden www.vandognatur.dk, og der er linket til de enkelte kommentarer direkte fra DOF Vestsjællands hjemmeside. Lokalafdelingen er fortsat repræsenteret i Vand- og Naturrådet for 'Vandopland Kalundborg', som følger tilblivelsen af vand- og naturplanerne, og hvor der - forhåbentlig - kan forventes lidt større aktivitet i 2009 (kun et møde afholdt i 2008).

Regeringens miljømilliard, der var afsat til en ekstraordinær indsats på vand- og naturområdet, finder anvendelse to steder i lokalafdelingens område, nemlig hhv. i Isefjordens opland og langs Øvre Suså. Kun i sidstnævnte tilfælde har lokalafdelingen været involveret, men desværre uden held til at skabe egnede forhold for Engsnarre.

Caretakerprojektet
Caretakerprojektet fik med udgangen af 2007 sikret en levetidsforlængelse qua en stor bevilling fra Age V. Jensens Naturfond, og der er fra den centrale koordinators side gjort et stort arbejde med at opdatere lokalgrupper m.v.

Følgende lokaliteter i Vestsjælland er i dag mere eller mindre dækket af lokale caretakere, men der er masser af plads til flere aktive: Omø, Borreby Mose, Lejodde, Valsølille Sø, Store Åmose, Lille Åmose, Tissø, Alleshavebugten og Hov Vig ligesom Tystrup-Bavelse søerne, Porsemo-se/Holmegaards Mose og Bregentved- & Gisselfeld-søerne er dækket, men for størstepartens af de sidstnævntes vedkommende er de nu beliggende inde for DOF Storstrøms revir.

Bladsmutten
Bladsmutten udkom med de sædvanlige 4 numre i 2008 og med Henrik Baark som redaktør siden 1997. Bladet sendes gratis ud til alle kernemedlemmer, juniormedlemmer og husstandsmedlemmer. Medlemmer med almindeligt medlemskab og andre kan modtage bladet i abonnement for 70 kr. årligt.

I 2008 har der bl.a. været en artikel om "Vestsjællandske fuglelokaliteter på verdenskortet", samt en beretning en fuglerejse til Kina. I bladet kunne også læses beretninger om fugleture i det vestsjællandske.

En særlig tak til Henrik Wejdling, der gennem årene har bidraget med mange spændende artikler om fuglene og det naturpolitiske i det vestsjællandske område med bl.a. den årlige tilbagevendende trækfugledag gennem 8 år.

Redaktøren af Nyt fra Felten, Steen Flex takkes også for sine trofaste bidrag med fugleobservationerne. Dette er et fint samarbejde mellem lokalafdelingens hjemmeside og Bladsmutten.

Bladet har pt. 2 faste annoncører, nemlig Naturbutikken i Fuglenes Hus i København og Pension Holm Mølle ved Silkeborg. Det kan varmt anbefales at støtte dem begge.

Kirsten Laursen har været den utrættelige korrekturlæser gennem flere år nu.

Tegnere, bidragsydere og annoncører takkes varmt for den store støtte til Bladsmutten.

Medlemsstatus
Den 31. december 2008 havde lokalafdelingen 829 medlemmer.

Ungdomsarbejdet
Ungdomsarbejdet i DOF Vestsjælland har nu eksisteret i 27 år, hvilket er helt enestående i DOF's historie. Nogle lokalafdelinger kan slet ikke tilbyde deres ungdomsmedlemmer ture eller lejre i lokalt regi.

Den årlige Rørvig-lejr i påsken på Nørrevang ved Korshage blev afholdt med samme besætning som i 2007 med Anne-Marie Sørensen, Henrik Wejdling og Lars Christoffersen (sidstnævnte fra DOF Storstrøm) som ledere. Som sædvanlig blev det en stor succes med mange unge deltagere, og det sædvanlige gruppebillede foran lejren blev også taget og efterfølgende bragt i Bladsmutten sammen med lejrbeskrivelsen.

Der er ikke mange lokalafdelinger, der kan præstere en så høj deltagelse på lejrene som i DOF Vestsjælland. Som tidligere kan forældre eller andre familiemedlemmer også deltage, hvilket kan få de helt unge fuglekiggere med på sådan en lejr uden at få hjemve. En ny lejr venter forude i foråret 2009, men på en nærliggende feriekoloni på Korshage-halvøen.

Der er som tidligere et vellykket samarbejde mellem DOF Vestsjælland og DOF Storstrøm både på Rørvig-lejren og med en DOF-stand ved den gamle vandmølle på det årlige Kongskildemarked, hvor DOF Storstrøm med Lisbeth Pedersen som aktør, deltager sammen med Henrik Wejdling, Henrik Baark og Kirsten Laursen fra DOF Vestsjælland. Traditionen tro bankes der fuglekasser sammen med børn denne dag. I 2008 blev det til 12 kasser. En pige kom til markedet for at banke sin 6. eller 7. fuglekasse sammen. Den første kasse lavede hun enten som 3 eller 4 årig, og det var der lidt usikkerhed om.

Denne dag gøres der desuden reklame for DOF, hvor der blev uddelt materiale om foreningens arbejde og fuglefodring. Dette gav lejlighed til mange interessante samtaler med folk om bl.a. havens fugle og alle de fuglekasser, de har sat op i deres haver. Fuglefodring er jo blevet et stort hit blandt haveejere i Danmark, så mange har erfaringer, som de gerne vil fortælle om eller dele ud af. Også Gæt en fugl-konkurrencen blevet stort tilløbsstykke for børnene. Årets gættefugl var Natuglen.

Isfugleprojektet
2008 blev året hvor Horst Boedler fik sat isfuglekassen op i Tamosen ved Suserupgård. Den l. marts kom "Isfuglemanden" fra Flensburg med sine hjælpere og fik sat en kasse op lige nord for fugleskjulet. Han trodsede det stormfulde vejr og ankom til Suserupgård kl. 11.00, hvorefter kassen var færdigmonteret ved 16 tiden, hvor Anders Walther Hansen og Finn Quist fra Skov- og Naturstyrelsen Falsters Skovdistrikt samt Henrik Baark og Kirsten Laursen fra DOF Vestsjælland fejrede det med kaffe og hjemmebag, mens Horst Boedler underholdt med sin hurtige strøm af tyske strofer om isfugleprojektet som fylder hans tid som pensionist. Under monteringen af kassen fløj en Havørn og en Kongeørn lige over Broby Vesterskov, men det havde Isfuglemanden ikke tid til at fordybe sig i, men vi andre kunne nyde det smukke syn over skoven.

Horst Boedler har ændret kassens konstruktion. Han har udviklet en grå glasfiber letvægtsmodel med 2 redekamre, med en let skrånende indflyvningsbane med et godt afløb for fuglenes guano. Med den nye glasfibermodel viser det sig, at Isfuglen på en sæson kan nå at få 4 kuld på vingerne med 7 unger hver gang. Det betyder således, at den kan få i alt 28 unger på en sommer. Det er helt usædvanligt og en enestående ynglesucces med den nye kassemodel, som desuden er bedre sikret mod mår og mink.

Kassen blev placeret ved nogle gamle, høje piletræer, hvor Isfuglen plejer at opholde sig. I pinsen kom Horst Boedler igen med sit mandskab for at besigtige kassen, og han var ledsaget af Klaus Dichmann fra Sønderborg, som har været DOF Vestsjællands bindeled til Horst Boedler. Horst kunne nu berette, at Isfuglen havde været på besøg i kassen, men der var ingen tegn på at den yngler endnu.

Den 18. juni blev isfuglekassen officielt indviet med taler, stor pressedækning samt kølig hvidvin. Nu venter vi spændt på, at Isfuglen tager kassen i brug i den kommende ynglesæson. Ifølge logbogen i fugleskjulet er der næsten daglige notater om Isfuglens tilværelse i Tamosen, og 14 dage efter at kassen blev sat op, var der ornitologer der havde set et Isfuglepar ved kassen.

Kvindeture
Det blev til en kvindefugletur i juli måned til Flasken ved Reersø med efterfølgende tur til Rosenhaven i Løve med Kirsten Laursen som turleder. I en meget afslappet atmosfære og med masser af godt humør blev der observeret både fugle og blomster. I fugletårnet ved Flasken ville et tag på tårnet have gjort underværker denne varme sommer dag, da den bagende sol fik temperaturen til at stige ret højt op, men så var det godt at komme ned i skyggen ved plankebordet på parkeringspladsen, hvor den medbragte madpakke blev indtaget. Eftermiddagskaffen fik vi i Rosenhavens pragtfulde cafe. Også nye fuglearter i Rosenhaven som Gulbug, Gransanger, Munk og Havesanger kom på fuglelisten. Der blev også tid til et kort improviseret besøg hos Lysmageren i Vinde Helsinge undervejs.

Seniorture
Det blev til en forårs tur i april til fugleskjulet i Tamosen ved Suserupgård syd for Sorø. Isfuglekassen var netop blevet etableret i mosen, så den længe ventede kasse kunne besigtiges fra skjulet. Men Isfuglen lod sig desværre ikke vise, men det blev heldigvis en god tur denne smukke forårsdag i dette pragtfulde landskab ved Tystrup Sø og ved Susåens udløb i søen.

Lokalgrupper
Sorø Lokalgruppe har fået nye kontaktpersoner med Lene Smith og Kirsten Laursen, som forsøger at sætte nye aktiviteter i gang med møder i det nye Medborgerhus ved søen og fuglestemmeture i lokalområdet i forsommeren. Dias og gløgg i december var det første medlemsmøde i Medborgerhuset i 2008. Der kom en lille skare af fuglefolk, hvor Søren Harding blev vinder af årets bedste billede. Søren vandt 1. præmien for sit smukke og sjove billeder af en Skovvipstjert fra Kina, der spankulerede rundt på jorden og vrikkede med bagpartiet fra side til side. Det var 2 billeder, der var mikset sammen som en lille videoseance, der resulterede i en underholdende rumba-dans. Fantastisk, flot resultat. Tillykke med det, Søren.

Lokalgruppen i Skælskør med Anders Jakobsen som kontaktperson kører også fortsat som tidligere med månedlige ture til Borreby Mose, Skælskør Fjord eller området ved Basnæs og Sevedø.

Gruppen ved Jyderup har haft månedlige ørneture i området ved Skarresø og Tissø med Gerth Nielsen som turleder.

Haslev Lokalgruppe med Leif Tureby som trofast kontaktperson siden 1997, kører også fortsat her i 2008 med det sædvanlige høje aktivitetsniveau med arrangementer på Haslev Bibliotek i efterårs- og vintermånederne. Leif har også haft sine ugentlige fuglestemmeture i april, maj og juni måned i Haslevområdet. Haslev Lokalgruppe er nu overgået til DOF Storstrøm pga. de nye ændringer i forbindelse med den nye kommunalreform, der trådte i kraft pr. 1/1 2007.

Alle Leif Turebys arrangementer og fugleture bliver som tidligere annonceret i Bladsmutten.

Fuglenes dag søndag den 25. maj 2008
Der var i alt 10 ture på Fuglenes Dag med i alt 183 deltagere, dvs. 18 deltagere pr. tur, hvilket er det optimale for en fugletur.

Der var i år arrangeret et heldøgnsarrangement ved Ravnstrup sø og det bleven succes med 66 arter heraf Trane, Rørdrum og Isfugl. Tranen spankulerede rundt lige ved Fugletårnet. Annonceringen af turen var dog ikke for god, så deltagertallet blev for småt.

Samtlige andre ture bød på flotte fugleoplevelser i det stille, men kolde vejr.

Af de bedste kan nævnes Sortterner, Hvepsevåger, Fiskeørn, syngende Vendehals og legende Ræveunger. Igen i år hørtes syngende Rødstjert på de fleste af turene. Et sted oplevede man en Rødstjert og en sangdrossel, der kæmpede om samme sangpost i længere tid. Både flot, musikalsk og dramatisk.

Afslutning
Denne årsberetning bliver forelagt til godkendelse på Generalforsamling 1.2.09 i Sorø. Print den ud, så du har en huskeseddel til mødet. Men ud over dette forelægger bestyrelsen også for første gang en Handleplan for 2009 til godkendelse og til orientering et vejledende Årsur - en køreplan for bestyrelsen for 2009. Det er mange ord og meget papir, men bestyrelsen vil heller ikke lægge skjul på, at vi er en meget arbejdsom størrelse.

Magnus Bang Hansen, formand

Tidligere beretninger
2007
2006
2005
2004
2003